18 Mart 2013 Pazartesi

Ahmet Çakar İddiasını Uygulamalı Olarak İspatladı

Ahmet Çakar İddiasını Uygulamalı Olarak İspatladı

 
Spor yorumcusu Ahmet Çakar, Şampiyonlar Ligi çeyrek final kura çekimi sonrasında attığı tweetin ardından canlı yayında yaptığı kura çekimi ile yine dikkatleri üzerine çekti...
 
Beyaz Tv de ekrana gelen “Beyaz Futbol” da bu hafta da olay vardı. Ahmet Çakar, Galatasaray 'ında aralarında bulunduğu Şampiyonlar Ligi çeyrek final kura çekiminde hile olabileceğini canlı yayın sırasında yaptığı kura çekimiyle kanıtladı. Ahmet Çakar canlı yayında kurayı UEFA'nın kurasını tekrarladı.

Kurada şike var diyen Ahmet Çakar iddiasını uygulamalı olarak ispatladı.

HİLEYİ KANITLADI
Çakar, Şampiyonlar Ligi kura çekimindeki gibi önüne gelen 8 topu sırayla çekti ve Real MadridGalatasaray, Malaga Borussia Dortmund, Paris Saint Germain-Barcelona, Bayern Münih Juventus eşleşmesini aynen çıkardı. Çakar, “Derin UEFA, reytingi yüksek final istiyor. Bu yüzden kura çekimine müdahale etti” iddiasında da bulundu.

G.SARAY 'IN RAKİBİ REAL MADRİD OLDU

Schalke 04'ü eleyerek şampiyonlar ligi'nde çeyrek finale kalan Galatasaray'ın rakibi İspanya'nın Real Madrid takımı oldu...

İDDİASI GÜNDEM YARATMIŞTI

İsviçre'nin NYON kentinde yapılan kura çekimi ile belli olan eşleşme sonrasında yorumcu Ahmet Çakar'ın iddiası çok konuşulmuştu. Çakar, kura çekiminde tezgah yapıldığını öne sürerek “Yine tezgah kura 4 favori 4 az favori ile eşleşti aynı ülkeden takımlar eşleşmedi. Biz de yedik. Casino Nyon 'da kura çekimi izledik. Krupiye Infantino. Kuralara asla inanmıyorum toplar titreşimli. Bir fanus düşünün içinde 8 tane aynı cep telefonu olsun hepsinin sesi kısık ama titreşimde. Elinizi sokun o anda bir tanesi titreşsin. Titreşeni alın ve bu işi sekiz defa yapın şimdi telefonlar yerine topları düşünün elinizi her soktuğunuzda sadece 1 top titreşsin. Mantıksız mı?” demişti.

Laz Ziya'ya Halep'te MİT Operasyonu

Laz Ziya'ya Halep'te MİT Operasyonu

 
Sarayburnunda öldürülen Sierranın katil zanlısı Laz Ziya, Suriye'ye geçerek Esada karşı savaşmak için geldiğini söylemiş ve sağır dilsiz taklidi yapmış.
 
 
Sarayburnu’nda öldürülen Sierra’nın katil zanlısı Laz Ziya lakaplı Ziya Tasalı’yı MİT, Suriye’de yakaladı. Tasalı, Esad’a karşı savaşmak için geldiğini söylemiş ve sağır dilsiz taklidi yapmış.

İstanbul’a 8 Ocak’ta geldikten sonra 21 Ocak’ta bir anda ortadan kaybolan ve cesedi 2 Şubat’ta Sarayburnu’ndaki tarihi surlarda bulunan Amerikalı amatör fotoğrafçı Sarai Sierra’nın katil zanlısı Suriye’de yakalandı.

Polis, belden aşağısı çıplak halde ve başına sert bir cisimle vurulmuş olarak bulunan Sierra’nın katil zanlısını bulmak için, bölgedeki tüm mekansız kişilerin izini sürdü. Yapılan incelemede, o bölgede yaşayan Laz Ziya lakaplı Ziya Tasalı’nın yüzünde yara izleri olduğu ve ardından ortadan kaybolduğu bilgisine ulaşıldı. Sierra’nın üzerinde de Tasalı’ya ait kan damlası bulundu. Polis Tasalı’nın memleketine gittiği ihtimaline karşın Karabük’e gitti. Tasalı’nın ablasında 2 gün kaldıktan sonra 100 TL aldığı harçlıkla 8 Şubat’ta Hatay’a gittiğini belirledi.

SAĞIR VE DİLSİZ TAKLİDİ YAPTI

9 Şubat’ta Hatay’a giden ekipler Laz Ziya’nın 16 Şubat’ta yardım alarak Suriye’ye geçtiğini tespit etti. Polis başta MİT olmak üzere, Amerikalı CIA ve Özgür Suriye Ordusu’na da zanlının görüntülerini ve bilgilerini verdi. Özgür Suriye Ordusu, Laz Ziya’nın bir asker arkadaşıyla buluştuktan sonra Reyhanlı’dan Suriye’ye geçtiğini öğrendi. Muhalifler üzerinden gelen bir bilgi MİT’i harekete geçirdi. Türkiye’den savaşmak üzere gelen bir kişinin yanında sağır ve dilsiz bir kişinin bulunduğu bilgisi üzerine harekete geçildi. Tasalı’nın Halep yakınlarındaki bir kasabada bir adreste saklandığı bilgisi teyit edildi. Muhalif ordusu içerisine giren MİT elemanları, Tasalı’nın kaldığı bölgede yaptığı keşifin ardından katil zanlısını kaldığı adreste yakaladı.

ASKERİ KAMUFLAJ GİYDİRDİLER


Muhalif grupla birlikte yola çıkan istihbarat birimleri, Tasalı’ya dikkat çekmemesi için askeri kamuflaj giydirerek 2 günlük bir yolun ardından Suriye’de Atme kasabasında muhaliflere teslim etti. Ziya Tasalı, MİT’in kontrolünde muhaliflerle birlikte Türkiye’ye getirldi. Bu gelişme Hatay İstihbarat Şube birimlerine de bildirildi. Bunun üzerine Hatay polisi Ziya Tasalı’yı Reyhanlı’daki bulunduğu adreste gözaltına aldı.

'ÇOK TİNER ÇEKMİŞTİM, HATIRLAMIYORUM'

Ziya Tasalı, İstihbarat birimleri tarafından alınışının ardından, resmi olmayan ilk ifadesini muhaliflerin kameralarına verdi. Tasalı, “Tineri çok kullanmıştım. Bir kadının gezindiğini gördüm. Kadın üzerime geldi. Sert bir şeyle kafasına vurdum. Üzerime kan sıçradığını hatırlıyorum. Kendime geldiğimde öldüğünü anladım. Saklamaya çalıştım. 9 gün oralarda gezdikten sonra önce Karabük’e oradan Hatay’a kaçtım. Burada daha önce tanıdığım Suriyeli arkadaşım ile buluştum. Beni Halep’e geçirdi. Bir ay yanında kaldım. Fakat kendisi böyle bir şey yaptığımı bilmiyordu” dedi.

Zonguldak, Karabük ve Bartın Tekrar Birleşiyor mu?

Zonguldak, Karabük ve Bartın Tekrar Birleşiyor mu?

 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Zonguldak'ta sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi.
Polisevinde gerçekleştirilen toplantıya Ak Parti Zonguldak milletvekilleri Köksal Toptan, Ercan Candan ve Özcan Ulupınar, Ak Parti İl Başkanı Hamdi Uçar, partililer de katıldı.

Hüseyin Çelik, toplantıda sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin sorularını cevapladı. Kent Konseyi Başkanı Yaseri Sezgin, Zonguldak, Bartın ve Karabük'ün birleştirilerek büyükşehir yapılıp yapılamayacağını sordu.

"BAŞBAKAN'IN ÖNERİSİYLE NÜFUSU YÜKSELTİLEBİLİR"

Bu soru üzerine Çelik, 600 bin olan Zonguldak'ın nüfusunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önerisiyle yükseltilebileceğini söyledi.

Çelik, "Bartın ve Karabük sizden ayrıldı. Onlar bağımsızlıklarını alıncaya kadar bir hayli gayret gösterdiler. Tekrar aynı çatı altına gelmek isteyeceklerinden emin değilim. Kesinlikle gelmezler. Ama burada bir alternatif kalıyor. Başbakan'ın tavsiyesine herkes kulak verecek. Maalesef bu şehirde doğurganlık sayısı da fazla değil. 600 bin civarında nüfusunuz var. Ciddi bir hamleyle bu sonuca ulaşabilirsiniz. Aslında 5 çocuk fena değildir" dedi.

İsrail, Hasta Ve Engelli Filistinliler'i Casus Yapıyor

İsrail, Hasta Ve Engelli Filistinliler'i Casus Yapıyor

 
İsrail'den bir pis iş daha... İsrail 'hasta'ları casus yapıyor...
İsrail güvenlik servisi Şin Bet, Filistinlileri casus olarak kullanmak için yöntemlerini değiştirdi. Eskiden Filistinlileri "çıplak fotoğrafları" ile casusluğa zorlayan Şin Bet, şimdi hasta ve engellileri kullanıyor.

İsrail Güvenlik Servisi Şin Bet'in, Filistinlileri casus olarak kullanabilmek ve bu sayede Filistin direnişi hakkında bilgi toplayabilmek için yeni yöntemler geliştirdiği iddia edildi.

Gazze'deki Hamas yönetimi İç Güvenlik Servisi subayı Yarbay Muhammed Lafi, İsrail'in iç güvenlik istihbarat teşkilatı Şin Bet'in, tutuklu ve hayatını kaybeden Filistinlilerin ailelerini casus olarak kullanabilmek için ''araştırma merkezleri'' veya ''hayır kurumları'' gibi adlarla faaliyette bulunduğunu söyledi.

Filistinlileri casus olarak kullanmak için Şin Bet'in her türlü yola başvurduğunu öne süren Lafi, bazı Filistinlilerin kullanılan casusluk yöntemlerini açığa vurmasının İsrail'i başka yöntemler bulmaya zorladığını belirtti.

'FACEBOOK VE TWITTER KULLANIYOR'

Hamaslı yetkili Lafi, ''Şin Bet, bütün Filistinlileri casusluk tuzağına düşürmek için her türlü yolu deniyor. Önceden şebeke sistemiyle çalışıyordu. Şimdi ise Facebook ve Twitter gibi sosyal iletişim ağları üzerinde yoğunlaşmaya başladı'' dedi.

İsrail'in 2005 yılından önce Gazze'yi işgal ettiği dönemde, Filistinlileri casus olarak kullanabilmek için uygunsuz halde çekilmiş fotoğraflarıyla şantaj yaptığını iddia eden Lafi, ''İsrail, artık bu yöntemi pek fazla kullanmıyor. Şimdilerde hasta ve engellileri, casusluk yapmamaları durumunda, tedavi olmak için yurt dışına çıkmalarına izin vermemekle tehdit ediyor'' diye konuştu.

Hamaslı yetkili Lafi, Şin Bet subaylarının Filistinli casuslarla bağlantı kurarken internet ve cep telefonlarını kullandığını dile getirdi.

'CASUSLARIN LİSTESİ ELİMİZDE'

Gazze'deki casusların sayısının giderek azaldığını kaydeden Lafi, Hamas hükümetine bağlı Güvenlik Servisi'nin elinde casusların isimlerinin bulunduğunu ve 11 Nisan'a kadar teslim olmamaları durumunda tutuklanmaları için gerekli hazırlıkların yapıldığını ifade etti.

'TÖVBE KAPISI'

Gazze'deki Hamas yönetimi İçişleri Bakanlığı, İsrail istihbaratı için casusluk yapanlara 11 Nisan'a kadar sürecek ''tövbe kapısı'' açmıştı.

16 Mart 2013 Cumartesi

En ilginç kareler

En ilginç kareler

En ilginç kareler
 
En ilginç kareler
 
En ilginç kareler
 
En ilginç kareler  

Atatürk Havalimanı yanındaki dev askeri alan sivile geçti

Atatürk Havalimanı yanındaki dev askeri alan sivile geçtiDHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, havalimanının bitişiğinde bulunan 585 bin metre kare alanın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğüne tahsis edildiğini ifade ederek bu alana uçak park yeri yapılacağını söyledi. Birdal, "Bu arazi üzerinde 26 adet orta boy, 17 adet büyük boy uçak olmak üzere toplam 43 adetlik bir uçak park alanı oluşturulacak. Proje çerçevesinde yapılması planlanan uçak park alanının alt yapı ve ihale hazırlık çalışmaları tamamlandı. İnşaata bir an önce başlanacak ve park alanı ivedilikle hizmete verilecek" diye konuştu. Oluşturulacak yeni park alanlarının Atatürk Havalimanı'ndaki uçak trafiğine olumlu katkı yapacağının altını çizen Birdal, geçen yıl Atatürk Havalimanı'na toplam 364 bin 303 uçağın iniş-kalkış yaptığını söyledi. Birdal, dünya ve ülke havacılığımızın göz bebeği olan İstanbul'da hizmet alanları ile ilgili ciddi bir sorun yaşanmaması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirtti.
YENİ HAVALİMANI HİZMETE GİRENE KADAR ATATÜRK İHMAL EDİLMEYECEK
Son bir yıldır Atatürk Havalimanı'nda hava trafiğinin yoğunluğundan kaynaklı rötarların önüne geçmeyi başardıklarının ifade eden Birdal, Atatürk Havalimanı'nda geçen yıl Mayıs ayında uygulamaya konulan sistemle lodosun(güneyden esen rüzgar) etkisinin en aza indirildiğini hatırlatarak, "Lodostan kaynaklanan rötarları sona erdirdik. Planladığımız ek park alanlarıyla da park kaynaklı problemleri asgariye indireceğiz. Bu gayretler sayesinde Atatürk Havalimanı, dünyanın en düzenli meydanları arasında yer alacak. İstanbul'un incisi, dünyanın birincisi yeni havalimanı elbette nihai ve kesin çözüm. Burası hizmete girinceye kadar Atatürk Havalimanı, Türkiye havacılığının merkezi olma misyonunu sürdürecek ve hiçbir iş ve hizmetin aksamasına meydan verilmeyecek" şeklinde konuştu.

'Tanrı parçacığı' kesinleşti

'Tanrı parçacığı' kesinleşti

CERN'den yapılan açıklamada, deneylerde yeni bulunan parçacığın, Higgs Bozonu olduğunun kesinleştiği belirtildi.


'Tanrı parçacığı' kesinleşti

CENEVRE - Bilim insanları, Tanrı parçacığı ve Higgs bozonu olarak da bilinen atomaltı parçacığının varlığından artık emin olduklarını açıkladı. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) bilim insanları, 2012'de elde edilen verilerin incelenmesi sonucu geçen yıl izine rastladıkları parçacığın, yıllardır peşinde oldukları Higgs bozonunun bir türü olduğunu keşfettiklerini belirtti.

Fizikçi Joe Incandela yaptığı açıklamada, "uğraştığımız şeyin Higgs bozonu olduğundan artık eminiz. Ancak bunun ne tip bir Higgs bozonu olduğunu anlamak için önümüzde daha uzun bir yol var" ifadesini kullandı. Varlığı uzun zamandan beri tartışılan atomaltı parçacığının, maddelerin nasıl kütle kazandığına açıklık getirmesi bekleniyor. Maddelerin nasıl kütle kazandığı konusu, fiziğin kayıp köşe taşı olarak niteleniyor. Bilim insanları, geçen yıl Temmuz ayında Higgs bozonunun izine rastladıklarını, ancak varlığından tam olarak emin olmadıklarını açıklamışlardı.

IŞIK HIZIYLA ÇARPIŞMANIN SONUCU

14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar tutarındaki deney sırasında proton ışınları, 27 kilometrelik tüneli ışık hızıyla geçerek birbiriyle çarpıştırılıyordu. Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışması sonucu kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi amaçlayan bilim insanları, çarpışma sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak 'Higgs parçacığı' diye adlandırılan parçacıkların varlığını kanıtlamaya çalışıyordu. Fizikçi Peter Higgs'in, temel parçacıkların kütle kazanmasını açıklayan kuramından adını alan "Higgs Bozonu", 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman tarafından "tanrı parçacığı" olarak da adlandırılmıştı. (AA)


CERN'de Tanrı'ya inananların sayısı daha yüksek

CERN'de Tanrı'ya inananların sayısı daha yüksek

CERN'de görevli ODTÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Bilge Demirköz, Higgs parçacığının bulunmasını değerlendirdi: "Bu parçacığının bulunmasının insan hayatına direkt faydası yok; ancak dolaylı faydası çok.
CERN'de Tanrı'ya inananların sayısı daha yüksek
ANKARAODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bilge Demirköz, CERN'deki çalışmalarda Higgs parçacığının bulunmasının, bütün evrenin içinde bir Higgs alanı olduğunu gösterdiğini belirterek, "Herkes, her şey bu alanda kaldığı, onun içinde olduğu için kütle kazanıyormuş, bunu öğrenmiş oluyoruz" dedi.

Demirköz, kendisinin de görev yaptığı Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nden (CERN) yapılan "Higgs parçacığının varlığından emin olunduğu" yönündeki açıklamayı, değerlendirdi.

Higgs'in maddeye kütlesini veren parçacık olduğunu bildiren Demirköz, kütlenin de yıllardır merak konusu olduğunu söyledi.

Tanrı parçacığı nedir?.33893 Yaklaşık 35 yıl önce Profesör Higgs'in, "Bütün evreni dolduran bir Higgs alanı var ve parçacıklar Higgs alanıyla etkileşerek kütle kazanıyorlar" şeklinde bir teori ortaya attığını anlatan Demirköz, "Bunu açıklarken teoride şunu da görüyor: Ortada aslında bir Higgs parçacığı da olması lazım.

CERN yaklaşık 2 yıldan beri bu parçacığı arıyordu. Eylülde bir parçacık bulduğumuzu açıkladık. Milyonda birden daha az yanılma payıyla yeni bir parçacık ortaya çıktı diyebildik. Fizikte her şey ihtimal hesaplarına dayanıyor. Bugün ise bu parçacık Higgs'in teoride öngörülen özelliklerine sahip bir parçacıkmış bunu öğrendik. Başka bir parçacık da olabilirdi."

İNSAN HAYATINA ETKİSİ
Bu parçacığının bulunmasının, bütün evrenin içinde bir Higgs alanı olduğunu gösterdiğini ifade eden Demirköz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu alanda herkes, etrafta görülen her şey, onun içinde kaldığımız, onun içinde olduğumuz için kütle kazanıyormuşuz bunu öğrenmiş oluyoruz. Ama derseniz bunun insan hayatına ne faydası var? Direkt olarak yok. Ancak dolaylı çok faydası var. CERN'de 27 kilometrelik büyük Hadron çarptırıcısının içerisinde çok büyük mıknatıslar var. O mıknatısların teknolojisine bakarsak CERN, Hadron çarptırıcısını kurmadan önce MR makineleri de MR çektirmek de pahalıydı. CERN'den dolayı makine fiyatları ve çektirme ücretleri düştü.

CERN, süper iletken teknolojisini emekleme aşamasından koşma aşamasına getirdi. Çarpıştırıcının yapımı aşamasında gelişen teknolojiyle hali hazırdaki sanayinin kullanabileceği malzemeler ucuzladı."


ÖNCE O VARDI
Demirköz, "Evrenin en başında da Higgs varmış, büyük patlama esnasında bütün parçacıklara da kütlesini vermiş ama daha birçok soru var. Büyük Patlama ile ilgili tüm soruları çözmüş olsak bile ki böyle bir şey olabileceğini düşünmüyorum, yeni sorular ortaya çıkacak. Bilgimiz arttıkça evreni de daha iyi anlama şansına kavuşuyoruz" görüşünü dile getirdi.

Fizikçilerin "tanrı parçacığı" yerine "Higgs parçacığı" ifadesini kullandığını kaydeden Demirköz, "Tanrı parçacığı tabiri hiç sevdiğimiz bir tabir değil" dedi.

Dermirköz, bu ifadenin 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman tarafından bir fizik kitabında kullanıldığını belirterek, "CERN'de Tanrı'ya inananların sayısı inanmayanlara göre çok daha yüksek" diye konuştu.


ÇALIŞMALARA 2 YIL ARA
CERN'in yeni deneyler için çalışmalarına 1,5-2 yıl kadar ara vereceğini bildiren Demirköz, "Çarpıştırıcının 2 kat enerjiye çıkması için bazı noktalarının tamir edilmesi gerekiyor. Tamir, zor bir süreç, çünkü içerisindeki mıknatıslar -271 derecede, onların tamir edilmesi için ilk başta oda sıcaklığına çıkması lazım. Bu 4 ay alıyor, sonra tamirin bitmesi, sonra tekrar -271 dereceye indirilmesi lazım. Ondan sonra alacağımız verilerden yeni bir şeyler göreceğiz" diye konuştu.

İstanbullular dikkat!

İstanbullular dikkat!

Yarın yapılacak Nevruz kutlamaları nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılacak. İşte kapatılacak yollar ve alternatif güzergahlar...

İstanbullular dikkat!
 
Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı'nda 17 Mart Pazar günü yapılacak Nevruz kutlamaları nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılacak.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 10.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek kutlamalar dolayısıyla pazar günü saat 07.00'den itibaren etkinlik sona erinceye kadar trafiğe kapalı olacak yollar şöyle;
-10. Yıl Caddesi (Sahil kuzey güney girişleri ve Belgratkapı arası),
-Zeytinburnu varyanttan Zeytinburnu'na giriş,
-Zeytinburnu Önleyici Hizmetler Ekipler Amirliği önünden geçen Abay Caddesi ve Zakir Başı Sokak,
-Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi önü,
-Balıklı Rum Hastanesi önü,
-Anıt Mezar'dan gelip 10. Yıl Caddesi'ne girişler,
-Samatya Hastanesi yanından sahil kuzey yola çıkışlar,
-Namık Kemal kavşaktan kuzey yola dönüşler,
-Kazlıçeşme Pazar önü (Muammer Aksoy Caddesi)
Pertevniyal Lisesi yanından gelen akış Aksaray Millet Caddesi ve Vatan Caddesi'ne yönlendirilecek, Mudurnu varyanttan Aksaray içerisinden-İSKİ yanından gelen akış ise Mudurnu varyant üzerinden geri çevrilecek.
Ekrem Kurt Bulvarı'ndan sahil güneye dönüşler, sahil güney Taşhanlar varyanta yönlendirilirken, Zeytinburnu Belediyesi yanından güney yola akış verilmeyecek, kuzey yola sevk edilecek.

Alternatif güzergahlar

Kapatılacak yollara alternatif olarak belirlenen güzergahlar da şöyle:
-D-100 kuzey güney yol
-Hal yolu kuzey–güney yol
-Havuzlu Kavşak–Atatürk Havalimanı Caddesi–Basın Ekspres yolu
-Ataköy Sahil–Adnan Kahveci Bulvarı
-Ataköy Sahil Strazburg Caddesi–Ataköy Bulvarı
-Bakırköy Taşhanlar Köprü–Ekrem Kurt Bulvarı–Emine Erkul Caddesi
-Vatan Caddesi
-Millet Caddesi


AA

15 Mart 2013 Cuma

MİT'ten Telekulak Komisyonu'na Çarpıcı Bilgiler

MİT'ten Telekulak Komisyonu'na Çarpıcı Bilgiler..Telekulak Komisyonu üyelerinin ziyaret ettiği MİT yetkilileri, hacklemeden dinlemeye, yabancı istihbarat birimlerinden milli projede çalışanların tehdit edilmesine kadar merak edilen konularda çok önemli açıklamalar yaptı.
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), TBMM Telekulak Komisyonu üyesi milletvekillerinin sorularına çarpıcı yanıtlar verdi. MİT’in yanıtları özetle şöyle:

- HACK’LENME ZAFİYETTEN: Gerekli önlemler alınmadığı taktirde günümüz dünyasında her türlü iletişim aracı donanımsal/yazılımsal tekniklerle dinlenebilir hale gelebilmektedir. Ayrıca bilgisayar ağları üzerinen yapılan işlemlere de uzaktan erişim, hacking, sosyal mühendislik ya da içeriden işbirilği yöntemleri ile hulul edilebilmektedir. Böyle bir sızma kurumsal bazda yaşanabilecek zafiyetlerden kaynaklanabileceği gibi kişisel hatalar/ihtimaller sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.

- BİLMESİ GEREKENE GÖNDERİLİYOR: Eski adıyla GES Komutanlığı, yeni adıyla SİB, Elektronik İstihbarat ve Muhabere istihbaratı görevini icra etmekte olup, elde edilen bilgiler MİT ve TSK’nın ilgili ünitelerine ‘bilmesi gereken prensibi’ gözetilerek gönderilmektedir.

- UYDULARIMIZ DİNLENEBİLİR: Ülkemizin uydu vb. havadan gerçekleşen haberleşmeleri ile iletim ortamından bağımsız olarak yurtdışına çıkan ya da yurtdışından gelen haberleşmelerinin bir başka ülke tarafından takibi teknik olarak mümkündür.

- HAVADAKİ İLETİŞİM RİSK: Uydu haberleşmesinde kullanılan sistemlerin milli ve yer istasyonlarının Türkiye’de olması stratejik açından önemli olmakla beraber haberleşmenin hava ortamında gerçekleşmesi dinleme açısından her zaman risk oluşturmakta ve grekli teknolojiye sahip ülkeler açısından dinleme yönünden kolaylık sağlamaktadır.
- TROJAN KULLANMIYORUZ:
Trojan(e-posta içindeki virüs/truva atı) yazılımları faaliyetlerimizde kullanılmamaktadır. Genel anlamda yazılım geliştirme çalışmalarında açık kodlu yazılımlardan istifade edilmektedir.

- CIA, MOSSAD’IN BÜROSU VAR: (Yabancı istihbarat servislerinin Türkiye’de büro açabiliyor mu?) MİT gerektiğinde yabancı ülke istihbarat servisleri ile işbirliğinde bulunabilmektedir. Bu anlamda, teşkilatımızın diğer ülkelerde temsilcileri bulunduğu gibi diğer ülkelerinde ülkemizde temsilcilikleri bulunabilmektedir.

- PROMOSYONA DİKKAT: Her türlü elektronik cihazın gizli dinleme/gözetleme yapmak için hasım unsurlar tarafından kullanılabileceği göz önünde bulundurulmalı, özellikle promosyon cihazlarla ilgili kişisel bazda gerekli önlemler alınmalıdır.

Zor Zanaat!
İnsanların piksel olarak kullanıldığı bu çalışmalar uzun yıllardır büyük ilgi görüyor. İşte onlardan bazıları.

Kandil'in Öcalan'a Cevabı 'Ancak ve Eğer' Dolu!

Kandil'in Öcalan'a Cevabı 'Ancak ve Eğer' Dolu!

 
Karayılan, "Bazı kaygılar taşıyoruz, ancak önderimizin perspektifine katılıyoruz" dedi.
PKK’nın Kandil’deki yöneticisi ve KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan Öcalan’ın çözüm sürecinde atılacak adımlarla ilgili kendilerine gönderdiği mektuba yanıt verdi.

Karayılan ANF'ye yaptığı açıklamada, "Hareketimizin yetkili karar organları olan kurumların toplantılarını gerçekleştirdik. Daha önceden de ifade ettiğimiz bazı kaygıları taşımakla birlikte, eğer işler ters dönerse bölgesel avantajları ve taktik performansın başarı kazanabileceğine olan inancımızı da korumakla birlikte, Önderliğimizin ortaya koymuş olduğu stratejik perspektifin daha doğru olduğunu, buna çok güçlü bir biçimde katılmanın kararlaşması ve iradeleşmesi oy birliğiyle gerçekleşmiştir.

Fakat giderilmesi gereken bir takım kaygı ve pürüzler de vardır. Bu anlamda biz, geliştirdiğimiz tüm toplantılarda net bir biçimde Önderliğin ortaya koyduğu perspektifin doğru olduğuna ve katılacağımıza dair karar kılmış bulunuyoruz; ancak bir takım görüş ve önerilerimizi de cevabı mektubumuzda sunmuş bulunmaktayız" dedi.

Düşünceniz Artık Gizli Kalmayacak!

Bilim insanları bir insanın beyninde kimi düşündüğünü tespit edebilecek.


 
ABD’li sinir bilimciler, geliştirdikleri beyin taraması yöntemiyle, insanların belli bir ortamda kim hakkında düşündüklerini tespit etmeyi başardı.

Cornell Üniverstesi’nden Nathan Spreng ve meslektaşları , sinir bilim alanında yeni kapılar aralayabilecek deneylerini 19 gönüllü üzerinde gerçekleştirdi. Gönüllüler, farklı karakter gruplarından seçildi. Bazıları diğer insanlarla işbirliği yapmak konusunda biraz istekli iken, diğerleri soğuk ve isteksiz kişilerden seçildi. Grupta yer alan diğer iki grupta ise girişken ve sosyal kişilerle, içine kapanık bireyler tercih edildi.

Bilim insanları, gönüllülerin her birine toplumda en çok tercih edilen popüler isimlerden biriyle adlandırdı ve cinsiyete göre eşleştirme yaptı.

DÜŞÜNCELER SORU İŞARETİNİ ORTAYA ÇIKARDI
Cerebral Cortex dergisinde detayları yayımlanan deneyde, gönüllülere farklı sosyal senaryolar içinde nasıl davranacaklarını ortaya koyacak sorular soruldu. Bu sorular, bir barda içkiyi yere dökmek veya evsiz bir savaş gazisi para istediği zaman nasıl bir tepki verileceği gibi belli sosyal etkileşimler üzerine odaklandı.

Gönüllüler soruları cevaplarken, fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme) ile beyin faaliyetleri gözlemlendi.

Deney sonunda, gönüllülerin gösterdiği karakterin, alın korteksinde meydana gelen spesifik beyin aktiviteleriyle bağlı olduğu görüldü. Beynin bu kısmı, insanların diğer insanlar hakkında karakter analizi yaptığı yer olarak biliniyor. Buradan yola çıkarak, araştırmacılar gönüllülerin kim hakkında düşündüğünü tespit etmeyi başardı.

Discovery News’a konuşan Spreng, “Hayatınız boyunca tanıştığınız ve hatırlamayı başardığınız tüm insanları düşündüğünüzde, bu deneyin ölçeği inanılmaz boyutta... Kullandığımız yöntem, tecrübelerin paylaşılması ve insanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanılabilir. Ayrıca, gelecekteki olaylar hakkında yeni gelişmeler yaşanırken neler düşündüğümüzü de anlayabiliriz” dedi.

Gaziantep'te Yanlış İntikamda 5. Kişi de Öldü

Gaziantep'te Yanlış İntikamda 5. Kişi de Öldü

 
Gaziantep'te, dün hedef olmadıkları halde yanlışlıkla biri kadın 4 kişinin hayatını kaybetmesi ardından, yaralılardan birinin daha ölümüyle, katliam kurbanlarının sayısı 5'e yükseldi.
 
Dün öğle saatlerinde Gaziantep Adliyesi otopark girişinde meydana gelen olayda, 6 ay önce yaşanan çete hesaplaşmasının intikamını almak için adliye önüne çelik yelek giyerek gelen Adem Ç. hasımları sandığı ailenin üzerine Kalaşnikof tüfekle kurşun yağdırdı.

Saldırıda eşi Erdem S.’den boşandıktan sonra devam eden mal paylaşım davasının duruşmasından çıkan 27 yaşındaki Esra Dedekurt ile ona destek için yanında bulunan annesi 54 yaşındaki Hatice Şener Dedekurt, ağabeyi 34 yaşındaki Atilla Dedekurt ile Atilla Dedekurt’a ait bilgisayar yazılım firmasında proje yöneticisi olarak çalışan 26 yaşındaki Zeki Erdem Öğümsöğütlü hayatını kaybetti. Diğer ağabeyi Mehmet Kenan Dedekurt ile yoldan geçen 65 yaşındaki Hasan Kılıcı ise yaralandı. Yaralılar kaldırıldığı 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı. Çelik yelek giyerek saldırıyı gerçekleştiren cinayet şüphelisi Adem Ç. polise teslim olurken, ölenlerin cesetleri de otopsi için Gaziantep Adli Tıp Kurumu Otopsi Merkezi’ne gönderildi.

ÜÇÜNCÜ KARDEŞ DE KURTARILAMADI

Çete hesaplaşmasının kurbanı olan Dedekurt Ailesi’nin ağır yaralı olan fertlerinden Mehmet Kenan Dedekurt da bugün sabah saatlerinde tedavi gördüğü 25 Aralık Hastanesi’nde yapılan tüm müdahaleye karşın kurtarılamadı. Böylece aynı aileden anne ve 3 çocuğu hayatını kaybetmiş olurken, olayda ölü sayısı da 5’e yükseldi.

YANLIŞ ÖLÜME ÜZÜLMÜŞ

Cinayet Bürosu ekipleri tarafından sorgulanan cinayet şüphelisi Adem Ç.'nin yanlış kişileri öldürdüğünü öğrenmesi üzerine, "Çok üzüldüm, keşke böyle olmasaydı, pişmanım" dedi.

Amcası Müslüm Ç. ile Serkan G. arasında 6 ay önce çıkan ve 1 kişinin ölümüne neden olan çatışma nedeniyle, Serkan G.'nin kardeşleri tarafından tehdit edildiğini ileri süren Adem Ç.'nin ifadesinde, "O çatışmadan sonra Serkan G.'nin kardeşleri beni sürekli tehdit ediyordu. Ben de 'Öyle tehdit olmaz böyle tehdit olur' diyerek adliye gidip beklemeye başladım. Bana 6 ay önce yaşanan olayla ilgili duruşmaya gelen Serkan G. ile yakınlarının Citroen marka otomobille adliyeden ayrılacağı söylenmişti. Ben de o sırada bu marka otomobile binen kalabalık grubu görünce ateş açtım. Yanlış kişileri öldürdüğüm için pişmanım" dediği öğrenildi.

HEDEFTEKİ GERÇEK KİŞİLER 5 DAKİKA ÖNCE AYRILMIŞ

Öte yandan Adem Ç.'nin öldürmeye geldiği Serkan G. ile yakınlarının ise olaydan 5 dakika önce Mercedes marka otomobille adliyeden ayrılmaları ile katliamdan kurtuldukları anlaşıldı. Hedefteki Serkan G. ve yakınlarının, 6 ay önce 1 kişinin öldüğü davanın devam eden duruşmasını izlemek için adliyeye geldiği belirtildi.

Şampiyonlar Ligi kuralarının ardından tüm gözler, UEFA Avrupa Ligi'nde kura çekimine çevrildi. 2. Tur'da Viktoria Plzen'i eleyen temsilcimiz Fenerbahçe'nin rakibi belli oluyor.

 
Şampiyonlar Ligi kuralarının ardından tüm gözler, UEFA Avrupa Ligi'nde kura çekimine çevrildi. 2. Tur'da Viktoria Plzen'i eleyen temsilcimiz Fenerbahçe'nin rakibi belli oluyor.
 
 
 


Eşleşmedeki ilk maç 4 Nisan'da İstanbul'da, rövanş karşılaşması ise 11 Nisan'da İtalya'da oynanacak.

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi 2. Tur eşleşmesinde Viktoria Plzen takımını eleyerek çeyrek finale yükselmişti. Rakip Lazio ise Stuttgart'ı geçerek çeyrek finale adınız yazdırmıştı.

UEFA AVRUPA LİGİ'NDE ÇEYREK FİNAL EŞLEŞMELERİ
CHELSEA - RUBIN KAZAN
TOTTENHAM - BASEL
FENERBAHÇE - LAZIOBENFICA - NEWCASTLE

Galaxy S4

telefon
Samsung'un merakla beklenen yeni telefonu Galaxy S4 dün gece tanıtıldı.

Teknoloji devi
Samsung dün gece New York'ta merakla beklenen telefonu Galaxy modelinin 4.neslini tanıttı. Tahminlerdeki gibi tasarım olarak Galaxy S3 modeline benzeyen S4, 7.9 milimetre inceliğe, 130 gram ağırlığa ve yaklaşık 5 inç ekrana
sahip. Galaxy s4, tanıtım öncesi çıkan haberlerdeki gibi 8 çekirdekli Exynos 5 Octa işlemci'ye sahip.

İPHONE İLE AYNI ÖZELLİK

Daha ince bir tasarıma sahip olan Galaxy S4, diğer modelleri gibi Android işletim sistemi kullanıyor. MicroSD kart girişi bulunan telefonun İphone gibi 16, 32 ve 64 gb'lık hafıza seçenekleride mevcut. Bataryası önceki nesillerinden daha güçlü olan S4, Galaxy Note 8.1'deki gibi "IR PORT" özelliğine sahip yani uzaktan kumanda olarak kullanılabiliniyor.

işte özellikler:
Galaxy S4, daha iyi bir kamera deneyimi ile birlikte geliyor. 13 megapiksel çözünürlüğündeki arka kamera ile ön yüzünde 2 megapiksel çözünürlüğünde kamera kullanılmış. Büyüyen ekran nedeniyle elle kontrolü zorlaşan S4, tanıtım öncesi sızan bilgilerdeki gibi göz sensörleriyle birlikte geliyor. Bu sensörler sayesinde gözle sayfa çevirebilir yada sayfayı durdurabilirsiniz.

SPORCULARA YÖNELİK ÖZELLİKLER

Galaxy S4 bu özelliklerinin yanı sıra aksesuarlarıyla birlikte geliyor. Özellikle sporcular için kol bantları bulunuyor. İçinde padometer bulunan S4, bu sayede ısı ve nem ölçebiliyor ayrıca adımlarınızı da sayabiliyor.

155 ülkede 327 mobil operatör ile beraber Nisan ayının sonuna doğru satışa sunulacak Galaxy S4, akıllı telefon yarışında İphone 5'yi geçer mi bilinmez ama büyük yankı uyandıracağı kesin.

Son 4 özelleştirme bugün gerçekleşecek


Son 4 bugün!

Son 4 özelleştirme bugün gerçekleşecek

ihale
Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin özelleştirilmesi için nihai pazarlık Ankara'daki Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda start aldı.
1. elemeli tur sonunda Limak elenirken, en yüksek teklif 201.5 milyon dolar oldu.

DİĞER 3 İHALE BEKLENİYOR...
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın açıklamalarına göre, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ (AYEDAŞ), Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ, Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ, Dicle Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmeleri bugün yapılacak.
Nihai pazarlık görüşmelerinin saatleri ise şöyle:
10.30: Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (Sürüyor... )
14.00: Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ
15.00: Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ
16.30: İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ

Konsensus

Habertürk'ün geleneksel Konsensus anketi

GAZETE HABERTÜRK / BÜLENT GÜNAL

Konsensus, 22 Şubat4 Mart tarihleri arasında 81 ilde vatandaşlara "Bu pazar genel bir milletvekili seçimi olsa kime oy verirsiniz?" diye sordu. Oylarını koruyan AK Parti yüzde 50.7 ile yine zirvede yer alırken, 3.5 puan oy kaybeden CHP yüzde 24.2'ye geriledi. 2.5 puan artış yaşayan MHP ise yüzde 15.3'e yükseldi. 1.4 puan düşen BDP'nin oyu da yüzde 5 oldu

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin HABERTÜRK için yaptığı “Türkiye Gündemi Mart 2013–İmralı ile Görüşmeler” başlıklı kamuoyu araştırmasının sonuçları belli oldu. Konsensus, 22 Şubat4 Mart 2013 tarihleri arasında 81 ilin hem kentsel hem de kırsal kesiminden seçmen özelliklerine sahip, 18 yaş üstü 751’i kadın, 749’u erkek, toplam bin 500 kişiyle telefon anketi yöntemiyle görüştü.
Anket sonuçlarına göre, sandıkta kararsız oylar dağıtıldıktan sonra oy oranını aralık ayına göre koruyan AK Parti, yüzde 50.7 ile zirvede yer aldı. Ancak özellikle açılım süreci, CHP’yi olumsuz etkiledi ve oyları 3.5 puan düşerek yüzde 24.2’ye indi. 2.5 puanlık bir artış yaşayan MHP ise yüzde 15.3’lük oy oranıyla üçüncü sırada yer aldı. BDP’nin oylarında da 1.4 puan düşüş yaşandı ve yüzde 5 oldu.

İstanbul’da çatılar uçtu, ağaçlar devrildi

İstanbul’da çatılar uçtu, ağaçlar devrildi

İstanbul’da çatılar uçtu, ağaçlar devrildi

İstanbul’da sabahın erken saatlerinde etkili olmaya başlayan şiddetli rüzgar, çok sayıda ağacın devrilmesine ve çatıların uçmasına sebep oldu. Ev ve araçlarda maddi hasar meydana geldi.

Güncelleme:15 Mart 2013 09:02
Kağıthane Şirintepe Mahallesi Gümüşhane Caddesi 93 numarada gece saatlerinde etkili olan lodos nedeniyle 5 katlı bir binanın çatısı uçarak karşıdaki binaya çarptı. Daha sonra yola düşen çatı nedeniyle bina sakinleri deprem olduğunu sanarak kendilerini dışarı attı.

BASIN BÜLTENİ-AVEA VE TÜRK TELEKOM MÜŞTERİLERİNİN EV SAHİBİ OLMALARINI KOLAYLAŞTIRACAK ÖNEMLİ BİR İŞBİRLİĞİNE İMZA ATTI

BASIN BÜLTENİ-AVEA VE TÜRK TELEKOM MÜŞTERİLERİNİN EV SAHİBİ OLMALARINI KOLAYLAŞTIRACAK ÖNEMLİ BİR İŞBİRLİĞİNE İMZA ATTI


Avea ile ev alma zamanı… “Avea Her Yerde Kazandırır” platformuyla
müşterilerine birbirinden ayrıcalıklı teklifler sunan Avea, sektöründe
bir ilke imza atarak Avea ve Türk Telekom müşterilerinin ev sahibi
olmalarını kolaylaştıracak önemli bir işbirliğine imza attı.
Avea, Türk inşaat sektörünün önde gelen firmalarından Yorum
İnşaat’la yaptığı marka ortaklığı kapsamında, tüm Avea ve Türk Telekom
müşterileri 30 Nisan tarihine kadar Yorum İstanbul Evleri’nde
alacakları her konut için tam 88 bin TL’ye varan indirim fırsatına
sahip olacak
Türkiye'nin avantajlı tarifeleriyle olduğu kadar yenilikçi
kampanyalarıyla da fark yaratan operatörü Avea, Türk inşaat sektörünün
önde gelen firmalarından Yorum İnşaat’la gerçekleştirdiği yeni marka
işbirliği ile sektörde bir ilke daha imza atarak Avealıları indirimli
fiyatlarla ev sahibi yapıyor.
Avea ve Türk Telekom müşterileri 30 Nisan 2013 tarihine kadar
geçerli olacak işbirliği kapsamında, Yorum İnşaat ve Turkmall Ortak
Girişimiyle Bayrampaşa'da inşaa edilen Yorum İstanbul Evleri’nde %15
indirime sahip olacak.
“Avea Her Yerde Kazandırır” platformu kapsamında yapılan bu
işbirliği ile Avea ve Türk Telekom müşterileri her biri 502 bin TL ile
589 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulan konutlara
büyüklüklerine göre 75-88 bin TL daha az ödeyerek sahip olabilecek.
Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk
Avea’nın Yorum İnşaat ile gerçekleştirdiği işbirliği ile ilgili:
”Geçtiğimiz yıl, 88 markayla işbirliğine giderek hayata geçirdiğimiz
135 kampanyayla müşterilerimize 33,3 milyon TL tasarruf fırsatı
sunmuştuk. Bu yıl da birçok avantajın, fırsatın ve ayrıcalığın sahibi
olarak, Avealılar her yerde kazanmaya devam ediyor. Sektörde rekabeti
tüketici lehine şekillendiren Avea, yine bir ilke imza atarak,
müşterilerinin ev sahibi olmasını kolaylaştırıyor. Bu sektörümüzde bir
ilk… Türk inşaat sektörünün önde gelen firmalarından Yorum İnşaat’la
yaptığımız marka ortaklığı kapsamında, tüm Avea ve Türk Telekom
müşterileri 30 Nisan tarihine kadar Yorum İstanbul Evleri’nde
alacakları her konut için 88 bin TL’ye varan indirim fırsatına sahip
olacak. Ev sahibi olmayı düşünen Avea ve Türk Telekom Müşterilerine
bizim katkımız da bu büyük indirim ve tasarruf fırsatı olacak” dedi.

Orta Yaş Sendromuna Dikkat!

Orta Yaş Sendromuna Dikkat!

Kadınların çoğu 35 yaş ve üstünde zorlu bir dönem yaşıyor.
Yaşanılan sorunlar orta yaş seviyesindeki kadınları hem mutsuz hem de sağlık açısından huzursuz edebiliyor.
Çoğu kadının kabul etmek istemediği bu orta yaş sendromu nasıl kolay atlatılabilir?
Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, kadınlarda sık rastlanan orta yaş sendromunu anlatıyor.
Nöroloji uzmanı Dr. Mehmet Yavuz orta yaş sendromunun belirtilerini şöyle tanımlyor;

“Orta yaş döneminde her kadın aynı belirtileri göstermeyebilir. Öncelikli ortak durum yaşanılan duygu karmaşası ve çelişkilerdir.

Kişi yaşamını sorgulamaya, yaptıklarını ve yapamadıklarını gözden geçirip pişmanlık duymaya başlayabilir. Yapmak istediği şeyler için çok geç kaldığını, yeterince genç olmadığını düşünüp vazgeçebilir.

Bazı kadınlarda yaşanılan kriz etkisi ile birlikte cinsel hayata ilgisizlik görülebilir. Vücudunda oluşan bazı değişimler onu mutsuz ettiği için kendisinin beğenilmeyeceğini düşünebilir.
Bazı kadınlar ise tam tersi “ben hala güzelim” mesajı vermek için kendisinden yaşça küçük erkelerle birlikte olmak isteyebilir ya da olur. Bu dönmede kadınlarda yaşlanmaya bağlı olarak kilo alma, saç dökülmesi, beyazlaması, sarkmalar ve çatlaklar görülebilir. Bu duruma bağlı olarak da kadın kendi dış görünüşünden rahatsız olacak ve beğenilmeme korkusunu daha yoğun yaşayacaktır.
Çoğu kadın bu dönemde daha sık güzelleşmek için yaşlanmayı geciktirici tedavilere (estetik ameliyatlar) başvurabilir. Daha önceden dikkat etmediği birçok konuda daha titiz davranabilir. Giydiği kıyafetler daha frapan ya da yaş ortalamalarının dışında olabilir. Bu dönemde en çok yaşanan sorunlardan biri de boşanmalardır.
Duygu karmaşası çiftlerin aile düzenini de bozabilir. Kadınlar çocuklarını ve eşlerini bir yana bırakarak hayatı daha yoğun ve yüksek tempoda yaşamak isteyebilirler. Orta yaş sendromu, dış görünüşüne fazlaca önem veren kadınlarda daha yoğun ve sancılı geçebilir.”
Kadınlar için bu dönemi atlatmanın yolu ise; “Birey yaşadığı durumu mutlaka tanımlamalıdır ve paylaşmalıdır.

Bu dönemde evli olan çiftler daha çok sohbet etmelidirler. Uzun süreli ilişkili olanlar ilişkilerini hemen bitirmemelidirler. Yeni biri belki bir heyecan verebilir fakat bu dönem geçtikten sonra daha zorlu bir dönemin başlamasına sebep olabilir.

Kişi yaşadığı fiziksel değişimleri olağan kabul etmelidir. Her yaşın ayrı bir güzelliği olduğunu düşünmeli, fiziksel değişimleri, yaşamın getirisi olarak görmelidir.Yeni hobiler edinilebilir (takı kursları, seyahat).
Kişi sağlık durumuna göre spor dalları tercih edilebilir. Daha güzel görünmek adına bir şeyler yapılabilir fakat bu “yaşlanmıyorum” mesajını başkalarına vermek için olmamalıdır. Birey kendiyle barışık yaşamayı ve kendini sevmeyi yaşam tarzı olarak belirlemelidir.
Eğer yaşadığı sorunların üstesinden gelemiyor ve yoğun duygular içine giriyorsa mutlaka psikolojik yardım almalıdır.”

Yeni Başlangıçları Ertelemeyin

Yeni Başlangıçları Ertelemeyin

İnsanlar dönem dönem hayatlarında değişiklik yapmak ya da yaşadıkları olumsuzluklardan kurtulmak için yeni kararlar alırlar. Akıllarda yeni beklentiler, yeni umutlar, yeni hedefler belirlemeye başlar.

Monotonlaşan hayatı daha renkli hale getirerek, yaşanan tüm olumsuzlukları geride bırakmak, hayata tertemiz bir sayfa açarak yeni başlangıçlar yapmak ne kadar mümkündür?

Değişim Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, cevaplıyor;

Yeni kararlar alıp bu kararları uygulamaya geçirmek için belirli tarihlere ihtiyacımız yoktur. Önümüze belirli tarihler koymak hareketlerimizi sınırlayabileceği gibi, bu tarihlerde kararları uygulamaya geçirememek de tekrar strese girmeye neden olacaktır. Diyete girmek için mutlaka pazartesi gününü beklemeye gerek olmadığı gibi, hayatımızda değişiklikler yapmak için de zamanı çok fazla ertelememek gerekir.

Hayatınızı endekslemeyin
Birey olarak yaşadığımız her anın farkında olmamız gereklidir, zaman hepimiz için çok değerlidir ve geçen zamanın tekrarı yoktur, kararlarınızı uygulamaya geçirmek için daha fazla zaman kaybetmemek gerekir. Ancak ulaşılamayacak beklentiler içinde olmak kişileri hayal kırıklığına uğratabilir. Geçmişi silmek yerine yaşanılan koşulları iyileştirmek adına kararlar alınmalıdır.

Monotonluktan Kurtulun
Yaşantınız, monoton ve sıkıcı geçiyor olabilir ancak daha aktif ve eğlenceli bir yaşam tarzına geçiş yapmak istiyorsanız, yeniliklere açık olmanız gerekir. Sizi mutsuz eden bir işte çalışıyorsanız ve günün çoğunu iş yerinde geçiriyorsanız, işinizi değiştirmeniz kaçınılmaz. Unutmayın ki sizi tatmin edecek bir işte hem daha başarılı hem de daha mutlu bir hayat sizin olabilir.

Sevdiklerinize Daha Çok Vakit Ayırın
Ailenize daha çok vakit ayırın. Her yeni başlangıçta, her kötü günde, mutlulukta, heyecanda onların sizin yanınızda olduğunu unutmayın… Arkadaşlarınızla görüşün ve sosyal ortamlarda daha sık paylaşımlarda bulunun, dostlarınızla vakit geçirirken nasıl keyif aldığınızı düşünün.

Sporla Barışık Olun
Spora başlamak hayatınızda iyi bir yenilik olacaktır. Spor sayesinde disiplinli bir hayata ve sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz. Spor sizin stres ve sıkıntıdan uzaklaşıp kendinizi daha zihinde hissetmenizi sağlar. Ayrıca sağılıklı ve güzel bir vücuda sahip olmak size daha mutlu edecektir. Spor salonuna gitmek için zamanınız yoksa bile iş çıkışı yapacağınız yürüyüşler size şehir hayatının karmaşasından kısa bir süre de olsa uzaklaştıracaktır. Yürüyüş sırasında etrafınızı keşfetmeyi de unutmayın.

İlgi Alanlarınızı Geliştirin
Sürekli aynı şeyleri yapmaktan sıkıldıysanız farklı konularla ilgilenmek ve yeteneklerinizi keşfetmek istiyorsanız kendinize bir hobi edinebilirsiniz. Kurslara gitmek ve bir gruba dahil olmak istemiyorsanız kendi ilgi alanınıza göre hobinizi geliştirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki sosyal ortamlara girmek size farklı bakış açıları kazandıracak ve daha aktif bir statü kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizle Barışık Olun
Gelecek ile ilgili, işle ilgili, tatil ya da özel hayatınızla ilgili planlarınız olabilir, planlarınızın bozulması sizi mutsuz etmemelidir. Zamanı daha verimli kullanabilmek için plan yapmak ve mümkün olduğunca bu plana sadık kalmak daha düzenli bir yaşam geçirmenizi sağlayabilir. Yaşadığınız olumsuz durumlar karşısında kendinizi suçlamak yerine hayatınızı duygularımızı bastırmadan ancak kontrol altına alarak hayatla daha barışık bir yaşam sürebilirsiniz.